علائم و نشانه های پرکاری تیروئید کدامند؟

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید کدامند؟

غده تیروئید یا سپردیس، یک غده ی پروانه‌ای‌شکل بوده و در قسمت عرضی حنجره و در جلوی گلو قرار دارد.

کار غده تیروئید چیست؟

این غده هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) تولید و به داخل خون ترشح می‌کند. این هورمون ها سرعت کار و تولید انرژی را در بدن عهده دار هستند.

پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید وضعیتی است که در آن، هورمون تیروئید به میزان بسیار بالایی در بدن تولید می‌شود. این وضعیت، باعث ایجاد اختلال در متابولیسم بدن می‌شود. پرکاری تیروئید بیشتر در زنان رخ می‌دهد تا مردان. این مسئله در هر سنی از جمله سنین جوانی بروز می‌کند. به هر حال، معمولا در ۴۰-۲۰ سالگی ظاهر می‌شود.

علائم پرکاری تیروئید کدامند؟

۱. کاهش وزن سریع

۲. تعریق بیش از حد و حساسیت به آب و هوای گرم

۳. تغییر سریع خلق و خو

۴. اضطراب

۵. ضربان قلب سریع

۶. بزرگ شدن غده تیروئید که باعث التهاب گردن می‌شود

۷. تپش قلب یا ضربان قلب غیر قابل کنترل

۸. پوست گرم و مرطوب

۹. کشیدگی عضلات

۱۰. رعشه، معمولا در انگشتان و دستان

۱۱. راش پوستی

۱۲. ریزش موی نابرابر

۱۳. سرخی کف دست

۱۴. بیش فعالی، بی‌قراری دائم و عدم آرامش

۱۵. بداخلاقی و عاطفی شدن

۱۶. بی‌خوابی

۱۷. کاهش میل جنسی

۱۸. ضعف عضلات

۱۹. ادرار و مدفوع مکرر

۲۰. نازایی

۲۱. تغییر در سیکل قاعدگی (نامنظم، کوتاه یا قطع یک‌باره)

۲۲. پرکاری تیروئید در افراد دیابتی می‌تواند باعث حس تشنگی و خستگی شود.

۵ وضعیتی که باعث پرکاری تیروئید می‌شود:

پرکاری تیروئید اغلب به دلیل بیماری گریوز به وجود می‌آید. در این وضعیت، نوعی ناهنجاری در سیستم ایمنی به وجود می‌آید. بیماری گریوز یک بیماری ارثی محسوب می‌شود که می‌تواند در هر سنی به ویژه بین سنین ۴۰-۲۴ در زنان به وجود بیاید. این بیماری، غده تیروئید را مورد حمله قرار داده و باعث افزایش تولید هورمون تیروئید می‌شود.

دلیل این اختلال خود ایمنی ناشناخته است. به هر حال، عوامل محیطی و موروثی نقش مهمی در این بیماری ایفا می‌کنند. زنان سیگاری به بیماری گریوز دچار می‌شوند و این بیماری احتمال ابتلای آن‌ها به پرکاری تیروئید را افزایش می‌دهد. افرادی که مشکلات خود ایمنی مانند دیابت نوع ۱ و بیماری آدیسون دارند در معرض ابتلا به پرکاری تیروئید قرار می‌گیرند.

تیروئیدیت

تیروئیدیت، التهاب در غده تیروئید است. این وضعیت به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی به وجود می‌آید. تیروئیدیت، غده تیروئید را مختل می‌کند. در نتیجه هورمون تیروکسین ترشح می‌شود که به پرکاری تیروئید می‌انجامد.

گرهک (نودول‌) تیروئید

نودول یا گرهک تیروئیدی، توده‌ای است که در غده تیروئید به وجود می‌آید و دلیل آن ناشناخته است. اگرچه خطرناک نیست و به سرطان منجر نمی‌شود اما دارای بافت تیروئیدی غیر طبیعی است. افزایش تولید هورمون تیروئید در بدن، دلیل این توده است که در نتیجه باعث ابتلای زنان به پرکاری تیروئید می‌شود.

عوارض جانبی دارو

غده تیروئید برای تولید تیروکسین، به ید موجود در غذا نیاز دارد. ید ماده‌ای است که می‌تواند تولید هورمون تیروکسین را افزایش دهد. اگر مکمل ید مصرف کنیم، میزان بسیار زیادی هورمون تیروکسین تولید خواهد شد که باعث پرکاری تیروئید می‌شود. آمیودارون دارویی است که برای حل مشکل ضربان قلب غیر قابل کنترل به کار می‌رود و به گروه داروهای ضد آریتمی تعلق دارد. این دارو به دلیل داشتن ید باعث ایجاد پرکاری تیروئید می‌شود.

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید یک بیماری نادر است. اگر سرطان تیروئید از غده‌های بافت تیروئید شروع شود و سلول‌های سرطانی باعث تولید هورمون تیروئید شوند، به پرکاری تیروئید مبتلا می‌شویم.

منبع: با اختلاص از drhealthbenefits